200ml/700ml Clear Spirits Gin Bottle
CEREMONY, with its traditional and versatile shape, is suitable for all types of distilled spirits.
Capacity:200ml/700ml
Material:Extra Flint
Send Inquiry
Product Introduction
Yantai Changyou Glass Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of 200ml/700ml clear spirits gin bottle in China. Please feel free to buy high quality glass bottles made in China here from our factory. Also, custom service is available.
Products Description
For 200ml:
| Material | Extra Flint Glass |
| Nominal Capacity | 200ml |
| Weight | 280g±10g |
| Height | 180±1.5mm |
| Finish type | Bar Top |
| MOQ | 30,000pcs |
| Samples |
For stock products, samples will be sent to you within a week. For new products, the lead time for sample is 20~25 working days. |
| Package method | Cartons/Bulk on pallet |
For 700ml
| Material | Extra Flint Glass |
| Nominal Capacity | 700ml |
| Weight | 750g±10g |
| Height | 257±1.5mm |
| Finish type | Bar Top |
| MOQ | 12,000pcs |
| Samples |
For stock products, samples will be sent to you within a week. For new products, the lead time for sample is 20~25 working days. |
| Package method | Cartons/Bulk on pallet |
Detailed Images




Hot Tags: 200ml/700ml Clear Spirits Gin Bottle, China 200ml/700ml Clear Spirits Gin Bottle manufacturers, suppliers, factory
You Might Also Like
Send Inquiry















